DOLAR 17,9644 0.17%
EURO 18,3430 -0.36%
ALTIN 1.027,91-1,09
BITCOIN 433663-2,30%
Yozgat
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eşin Miras Payı

Türk Medeni kanununa göre miras murisin ölümüyle birlikte aktif ve pasifler olarak bir bütün halinde yasal mirasçılara geçecektir.

ABONE OL
Şubat 26, 2022 06:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Medeni kanununa göre miras murisin ölümüyle birlikte aktif ve pasifler olarak bir bütün halinde yasal mirasçılara geçecektir. Mirasçılar, mirasın kendilerine geçmesi ile birlikte miras ortaklığına dahil olmuş olurlar. Mirasçıların yasal miras ortaklığı mirasçıların mirası kendi aralarında bölüşmesi yada mirasın paylaştırılması davası açmalarına kadar devam edecektir. Miras hukukunu düzenleyen medeni kanun maddelerine göre aksi bir durum olmadığı sürece tüm yasal hak sahibi mirasçılar, kanunda belirtilen oranlarda mirastan pay alacaklardır.

Medeni kanunda yasal mirasçı olarak düzenlenen kişiler; murisin sağ kalan eşi ve diğer tüm mirasçılarıdır. Türk miras hukukunda mirasın kimlere kalacağını düzenleyen bir sistem vardır. Bu sistemin adı zümre sistemidir. Zümre sistemine göre üç tür zümre vardır. Birinci zümre murisin altsoyu ve onların altsoyudur. İkinci zümre murisin anne, babası ve onların altsoyudur. Üçüncü zümre ilk iki zümre dışında kalan diğer yasal mirasçılardır.

Zümre sisteminin işleyişi ise şöyledir; muris vefat etmesi ve vasiyetnamenin açılması ile birlikte mirastan ilk pay alacak zümre birinci zümredir. Birinci zümrede herhangi bir mirasçı varsa ikinci zümrede bulunanlardan hiçbiri miras alamayacaktır. Yine birinci zümrede kimsenin olmaması halinde mirası ikinci zümredeki mirasçılar alacak ve üçüncü zümreye miras geçişi olmayacaktır. Murisin eşi ise bu zümrelerin hiçbirine dahil değildir. Yani eş hayatta olması ve boşanmamış olması koşuluyla her şekilde miras alacaktır.

Ancak eş miras payı birlikte mirası bölüşeceği zümreye göre değişecektir. Eşin, birinci zümre ile birlikte mirasçı olması halinde eşin yasal miras payı tüm mirasın 1/4 kadardır. Mirasın geri kalan 3/4 kısmı birinci zümre mirasçılara kalacaktır. Eşin, ikinci zümre mirasçılar ile birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payı tüm mirasın 1/2 kısmıdır. Mirasın geri kalan 1/2 kısmı ikinci zümre mirasçılara kalacaktır. Eşin, üçüncü zümre mirasçılar ile birlikte mirasçı olması halinde tüm mirasın 3/4 kısmı eşe kalacaktır. Mirasın geriye kalan 1/4 kısmı üçüncü zümre mirasçılara kalacaktır.

Saklı Paylı Mirasçılar

Saklı pay; murisin üzerinde tasarruf edemeyeceği ve kanun tarafından korunan mirasın bir kısmıdır. Saklı paylı mirasçılar; Murisin birinci zümrede bulunan bütün mirasçılar, annesi, babası ve eşidir. Saklı paylı mirasçıların saklı pay oranları ise; Murisin altsoyu için miras payının 1/2, anne ve baba ayrı ayrı olmak üzere miras payının 1/4, eşin saklı payı ise birinci zümre ve ikinci zümre mirasçılar ile birlikte ise miras payının tamamı, üçüncü zümre ile birlikte mirasçı olması halinde ise miras payının 3/4 kısmı saklı paydır ve muris üzerinde tasarrufta bulunamaz. Üçüncü zümrede bulunan mirasçıların saklı pay hakları mevcut değildir.

Miras Sebebiyle İstihkak Davası

Miras sebebiyle istihkak davası; mirasçılara mirasçı sıfatıyla tereke üzerinde sahip oldukları korumak amacıyla düzenlenmiş miras hukukuna özgü bir dava türüdür. Bu dava ancak mirasın açılmasından sonra yani vasiyetnamenin açılması ile mirasçının mülkiyetini fiilen eline alamadığı tereke malları için açılabilir. Miras sebebiyle istihkak davasının konusu olacak şeyler terekeye ait bir mal olabileceği gibi bir hak da olabilir. Mirasın tümü konu olabileceği gibi sadece miras payı da konu olabilir. Bu davanın amacı ise mirasını terekeden alamayan mirasçıya tereke malı vermektir.

Miras sebebiyle istihkak davası mirasın hukukunun en önemli konularından olup mirasçıların bu davayı açmayı düşündüklerinde hukuki bir yardım almaları hak kaybına uğramamaları için önemlidir. Mirasçıların güvenli hukuki bilgi ve yardım için miras avukatı istanbul ile görüşüp hukuki yardım almaları önem arz eder. Miras sebebiyle istihkak davasında yalnız yasal mirasçılar yada atanmış mirasçılar dava açma ve davacı olma hakkına sahiptir.

Mirasçıların dava açacakları görevli mahkeme ise asliye hukuk mahkemesidir. Miras sebebiyle istihkak davasında yetkili asliye hukuk mahkemesi ise murisin son yerleşim yeri mahkemesidir. Miras sebebiyle istihkak davası mirasçının miras hakkı olduğunu öğrendiği tarihten itibaren bir yıl ve en geç on yıl içinde davayı açması gereklidir. Aksi halde mirasçı hak kaybına uğrayacaktır. Mirasçılıkta kötü niyet mevcutsa ve bu durum ispatlanabilirse zamanaşımı süresi yirmi yıla kadar uzayacaktır.

Eşin Saklı Payı

Miras hukukunda saklı pay; murisin üzerinde tasarruf edemeyeceği ve kanun tarafından korunan mirasın bir kısmıdır. Saklı pay sahibi mirasçıların yani birinci zümre, ikinci zümre mirasçılar ve eşin miras paylarının bir kısmı kanun tarafından korunmuş olup muris bu pay üzerinde tasarrufta bulunma yetkisine sahip değildir. Eşin saklı payı oranı birlikte mirasçı olacağı zümreye göre farklılık arz edecektir.

Eşin birinci zümre mirasçılar ile birlikte mirasçı olması durumunda saklı payı, yasal miras payının tamamıdır. Yani 1/4 miras payının tamamı murise karşı korunmuştur. Eşin ikinci zümre mirasçılar ile birlikte mirasçı olması durumunda saklı payı, yasal miras payının tamamıdır. Yani 1/2 miras payının tamamı korunmuştur. Diğer durumda ise, yani eşin tek başına mirasçı olması yada üçüncü zümre ile birlikte mirasçı olması durumlarında; eşin yasal miras payının 3/4 kısmı korunmuştur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP