YOZGAT BAŞKENTE YÖNELMELİ


          Hemen hemen her Yozgatlının dile getirdiği Ankara’nın yanı başında olan Yozgat, gelişimini de Ankara’ya yani Başkente doğru planlamalıdır.

Yozgat’ın gelişme ve kalkınmadaki yol haritası Başkent cihetinden başka yöne olduğu müddetçe yanlış yapılmış olur kanaatini taşıyanlardanım. Bu yanlışı yapanları tarihin de unutmayacağını düşünüyorum.

Son günlerde Yozgat gündemini oluşturan yeni hükümet konağı da sanki, siyasette olan “Saat Kulesi” edebiyatını andırır hale geldi. Sanki Yozgat, Abdullah’ın Bostan’dan ibaret. Yeni jenerasyonun söylemiyle Kent Park civarından ibaret. Yeni bir İmam Hatip Lisesi ile modern Hükümet Konağı’nın yapılacağı birer gerçek. Dahası yakında ihaleye çıkarılacak Hükümet Konağı yapım işi.

Bu hizmetler büyük hizmetler ve nerden baksanız yarım asırdan fazla bir süreci kapsıyor. O zaman ileriyi düşünmeli, şehri geliştirip, genişletmeli ve yeni alanlar oluşturulmalı. Hep şikayet ediveriyoruz hani, çamlıkla nohutlu tepesi arasında bir çanakta sıkıştırılmış bir şehir diye. O zaman bu çelişki niye, herkes Başkente yaklaşırken bizler nereye Mevla aşkına. Söyleyin lütfen!

Şu gerçeği kabul etmek gerek ki, Şehir Hastanesi – ki 12 ile kısmet oldu- dahi yanlış yer seçimine kurban oldu. Daha doğrusu edildi. Şehrin Ankara çıkış güzergahı yönünde bir yerde inşaa edilebilirdi. Nitekim sayın Başbakan duruma el koydu ve böylesi devasa bir hizmetin Türkiye’de 12 noktaya yapılacak olan bu dev yatırımın gözden uzak olduğunu görünce, mevcut DSİ kurumunun oradan başka alana taşınarak, hastanenin Ankara-Sivas karayoluna hemzemin şekilde yapılmasını sağladı.

İmam Hatip Lisesi’ nin de yine aynı civara kent Park tarafına yapılacağı söyleniyor. Lütfen beyler, sayın yetkililer, gelin bu yatırımları şehrin batısına taşıyalım. Şehir hem genişlesin hem de başkente yaklaşsın.

Zira, bu yatımların büyük ve önemli yatırımlar olduğu muhakkak. Olmadı, değiştiririz seçeneği de yok hani. Örnek mi istiyorsunuz, yeni ilçemiz kümbetovanın bağrındaki ilçemiz Aydıncık’a 2009 yılında yapılan modern Hükümet Konağı, bir bakın yaradan aşkına. Binanın oturumu, yerleşkesi sizce nasıl?

Binanın ön tarafı ana cadde oldukça da dar, arka taraf ise, aksine boş meydan. İyi bir planlama ile binan farklı şekilde oturtulur ve ön tarafa güzel bir bahçe olabilirdi her halükarda.

Gönül istiyor ki, daha doğrusu öyle arzuluyor, bu hizmetler yapılırken en az bir yahut iki çeyrek asır sonrası düşünülüp, planlanmalı. Kaldı ki, Yozgat’ın şehir genişlemesi ve belediye mücavir alan genişletilmesi yalnız ve yalnız eski TOKİ, Topçu Köyü ile Sarıhacılı ver Başıbüyüklü köyleri arasıdır.

Biz sadece bilgimizi paylaşır teklifimizi sunarız yetkililere,

Gerisi Allah Kerim

Başkente yönelin derim.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1646