• Ana Sayfa
  • »
  • SAYIN BOZDAĞ ve TİKA’NIN YENİ YÜZÜ

SAYIN BOZDAĞ ve TİKA’NIN YENİ YÜZÜKuşkusuz,  Yozgat deyince, aklıma  geliverir  “rical-i devlet”. Bu rical-i devlet’i  irdelerken de, haassaten Lütfullah Kayalar,Cemil Çiçek, Bekir Bozdağ gelir… Daha gerilere gitmek gerekirse, eski defterleri değil de, eski belgeleri karıştırdığımızda, Yozgat’lı üst düzey devlet adamlarını görürüz…, tâ Osmanlı meclis-i mebusan’ından beri. Dahası Cumhuriyetin kuruluşunda, Sivas kongresinde Bozok delegesi mebus Bahri Tatlıoğlu’nu…

İşte bu tür güzellikleri duyunca, hatırlayınca,   Bozok Yaylası’nın topraklarında yetişip, uzaklarda olan biri olarak  bu taltife dikkat kesiliyorum hep. Ve bir Yozgatlı olarak yine geliverir aklıma:

Ünlü süvarileri harp meydanlarında kahramanca döğüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar, bozok yaylasının çocukları var olun....”

mealindeki Atatürk’ün veciz sözü.

Yozgat’’ın bağrından yetişen ve devletin bekası, birliği bütünlüğü için çaba sarfeden ünlü simalara dikkat kesilirken, bürokrasi, siyaset, hükümet, basın ve spor alanında bir çok isimle karşılaşmak doğrusu göğsümü kabartıveriyor.

 TBMM başkanı sayın Çiçek   ve Başbakan yardımcısı sayın Bozdağ Yozgat’ı bugün itibarı ile Yozgat’ın adını en üst düzeyde siyasi anlamda temsil etmektedir. Yozgat’ın, geçmişine yönelik devlet adamlarının esamesini sayacak olursak, bir çok önemli görevlerde bulunduklarını görürüz şüphesiz.

İşte bu isimlerden biri ve en taze olanı sayın Bekir Bozdağ’dır. Sayın Bozdağ’ın yaptığı faaliyetleri tadâd ederek, sizlere aktarmak yerine, sadece bir hatırlatma yapmak isterim:

 TİKA.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Belki de birçoğumuz nedir bu TİKA diyecektir eminim ki?

 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı.

 

Sosyal medya, yazılı ve görsel basından adını son yıllarda sıkça duyduğumuz bu kurumdur işte!...Yine yurt dışında (Makedonyalı)  yaşayan bir çocuğun  “ TİKA” nedir?  Sorusuna   annenin “TİKA, TÜRKİYE” dir diye cevap vermesi çok manidardır.  Bununla birlikte, TİKA’nın faal olmasının sonucudur.

Sayın Bozdağ’ın uhdesinde bulunan bu kurum ve bu kurumda yapılan dosta güven düşmana korku verircesine yapılan faaliyetler dikkat çekicidir. Sayın Bozdağ’la birlikte bu kurum görücüye çıkmıştır adeta, kazanımlarıyla…

Bir çoğumuz izlemişizdir muhtemelen, sayın Bozdağ’ın grup toplantısındaki performansını ve TİKA ile ilgili verileri. Son on yıllık verilere bakınca on bin seksen altı adet proje…Bu rakamlar karşısında şapka çıkartıyor ve “Helal Bozdağ”, “Helal Yozgatlı” demekten alamıyorum kendimi.

Balkanlarda, Türki Cumhuriyetlerde yapılan restorasyon çalışmaları, diğer ülkelerdeki çeşitli faaliyetler göğüs kabartıcı cinstendir doğrusu. Bahusus, ecdat yadigarı olan yerleşim yerlerinde, yine sayın Bozdağ’ın kendi ifadeleriyle,  Atatürk’ün doğduğu ve yetiştiği topraklardaki bu çalışmalar, yapılanların sadece bir kaçıdır.

Sayın Bozdağ’ın, yaptığı başarılı çalışmalar  ve yükselen trendi  TİKA’yla tahdid etmek de nâkıs olur diye düşünüyorum. Zira, bir diğer görev alanı olan Diyanet teşkilatındaki çalışmalar… ve alevi vatandaşlarla olan diyalog ve bütünleştirici çabalar….İşte bu çalışmalar öncesine rağmen kıyasla, yükseliş kaydedilen çalışmalardır aynı kurum ve alanlarda. Hele hele, din görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve diğer önemli çalışmalar.

Başta da ifade ettiğim üzere, bir Yozgatlı olarak sayın Bozdağ’ın çalışmalarında başarılar diliyorum.

Yolun açık,  gönlün bol olsun sayın Bozdağ, yola devam…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2975