Bozdağ, ilk iş olarak ne yapacak?

Bozdağ, ilk iş olarak ne yapacak?
Adalet Bakanlığı görevine kaydırılan Bekir Bozdağ’ın ilk iş olarak, yargı ve emniyette yuvalanmış ve önceki gün yeni bir operasyona yeltenmiş olan “paralel yapılar”ın üzerine gitmesi bekleniyor.27.12.2013 10:56

Başbakan Yardımcılığından Adalet Bakanlığı görevine kaydırılan Bekir Bozdağ’ın ilk iş olarak, yargı ve emniyette yuvalanmış ve önceki gün yeni bir operasyon gerçekleştirmek istemiş olan “paralel yapılar”ın üzerine gitmesi bekleniyor.

17 Aralık’ta hükümeti devirmeye yönelik düzenlenen operasyonun ardından yeni bir darbe girişimi de önceki gün yapılmaya çalışılmış, ancak bu girişim geçtiğimiz hafta adli kolluk yönetmeliğinde yapılan değişiklik ve yeni atanan emniyet görevlilerince son anda önlenmişti.

GÖZLER BOZDAĞ’DA

Böylesi bir dönemde Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığı görevine, Başbakan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Bekir Bozdağ’ın getirilmiş olması son derece anlamlı bulunuyor. Bozdağ’ın ilk iş olarak, yargı ve emniyette yuvalanmış ve önceki gün yeni bir operasyon gerçekleştirmek istemiş olan “paralel yapılar”ın üzerine gitmesi bekleniyor. Nitekim, AK Partiye yönelik yolsuzluk soruşturmasını yürütenlere karşı hükümet adına ilk resmi suç duyurusu da Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan gelmişti. Bozdağ “soruşturmanın gizliliğinin ihlalinin suç olduğunu” belirterek, "Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılarsa savcılar, zabıt kâtibiyse kâtipler, adli kolluksa adli kolluk hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum" demişti.

HAKLARINDA SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Başkent kulislerinde, Bakan Bozdağ’ın, “Yolsuzluk soruşturmasını yürütenler açıkça suç işliyor. Acilen haklarında soruşturma açtırmalı…” şeklindeki çağrılara kulak vererek, hakarete geçeceği konuşuluyor.

Hukukçulara göre, soruşturmayı yürütenlerin işin başında suçluyu ve suçlunun yakınlarını suçlu görmesi veya göstermesi Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil ediyor. Hazırlık soruşturmasında şüpheliler hakkında elde edilen ve doğruluğu kesinlik kazanmamış bir takım bilgilerin bir kısım medya organına servis edilmesinin TCK’ya göre suç olduğuna dikkat çeken hukukçulara göre, Adalet Bakanı bu şikâyetleri ihbar kabul ederek, Savcılık soruşturmasını beklemeden, bakanlık Teftiş Kurulu’ndan “yolsuzluk soruşturmasının gizliliğini ihlal edenler hakkında” soruşturma açılmasını isteyebilir.


Etiketler: adalet bakanı bekir bozdağ

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.