Yozgat'taki Kale'yi Kim keşfedecek

Yozgat'taki Kale'yi Kim keşfedecek
400 m yüksekliğindeki kayalıktan oluşan ve zirvesinde mağara bulunan Yozgat'taki Akça kale,keşfedilmeyi bekliyor.29.09.2016 00:00

      Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde bulunan ve köye adını veren Ağcakale, tarih araştırmacılarının ilgisini bekliyor.

  Yozgat ve Tokat topraklarına hakim 400 m yüksekliğindeki kayalıktan oluşan kale, zirvesindeki mağara ile dikkat çekiyor. Giriş kısmını müteakiben yaklaşık 20 m aşağısına içilebilir suya rastlanılmaktadır. Kayalıklar oyularak açılan mağaranın daha derin olduğu ve tabanında büyük su kaynağı olduğu tahmin edilmektedir.

           Yozgat’ta yöresel araştırmalarıyla bilinen araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, Yozgat’ta adından bile söz edilmeyen ve sadece civar yerleşim yerlerinde yaşayanlar tarafından bilinip tanınan “Akçakale Şem’un El Gazi Türbesi”nde araştırmalarda bulundu.     Yozgat’ın saklı bir tarihi alanı olduğunu belirten Yurtlu, bu kale ve zirvesindeki  mağaranın tarih araştırmacılarınca, bir an evvel araştırılarak turizme kazandırılması gerektiğini vurguladı.

     Kalenin dibine de adını taşıyan bir köy kurulduğunu ve Kanuni döneminden beri “Ağcakale” olarak söylenen ismin 1960’lı yıllarda “Akçakale” olarak  değiştirildiğini belirten Yurtlu,  “Kale, köyden ziyade Yozgat ve Tokat topraklarına hakim yaklaşık 400 m yüksekliğindeki kayalıklardan oluşmakta. Kalenin  zirvesinde eski bir yapıdan bahsedilmekte ve zamanla bu yapının son haline getirilerek, türbeye dönüştürüldüğü ileri sürülmektedir. Hz. İsa’nınrnhavarilerinden olan Şem’un El Gazi’nin türbesi olarak addedilmektedir.rnRivayetlere göre aynı türbenin Kayseri Erciyes civarında olduğu bilinmektedir.rnAncak, kale zirvesinde  giriş kısmı bulunan mağaranın içerisinde temiz vernberrak içme suyu var. Basamaklarla 20 m kadar inlince karşımıza çıkmakta. İlerisi kapalı” diye konuştu.

    Hakkında yapılmış tarihi bir araştırma bulunmayan bu kale’nin, Gıyaseettin Keykavus emirlerinden, Necmettin Behramşah’a ait olan  Akdağmadeni Muşalikalesi köyündeki Behramşah Kalesi ve Gündüzler KöyündekirnErmelik kalesi ile ortaklaşa olarak gözetleme amaçlı olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.     Yöre sakinleri mevcut mağaradaki suyu,rndalgıç pompa marifetiyle çekerek, kalede bulunan ağaçlık alanı suladıkları ama suyun hiç azalmadığını ifade ediyorlar.

    30-40 sene öncesinde su motoru marifetiyle de suyu boşaltmaya  çalıştıklarını ifade eden yöre sakinleri, 40 metreye kadar ulaşabildiklerini, ilerisinin karanlık olduğundan girilemediğini vurguluyorlar. 

   Yozgat’ın yer altı ve yer üstü bir çok özelliğe ve güzelliğe sahip olduğunu belirten Yurtlu, Yozgat’ın adeta saklı bir turizm şehri olduğunu vurguladı.


Etiketler: ağca kale - şemun el gazi türbesi - kadışehri

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.