Yozgat'ta büyük "ROMALI" Buluşma

Yozgat'ta büyük  "ROMALI" Buluşma
Yozgat'ta buluşan ve ülkenin değişik yerlerinden gelen akademisyen, gazeteci ve bürokratlar Sarıkaya ilçesinde bulunan kral kızının banyosu olarak bilinen iki bin yıllık ROMA termal kalıntısını (Basilica Therma) konuştu.18.11.2018 00:00
     Yozgat'ın çiçeği burnunda Valisi Kadir Çakır, çalışmaların devam ettiği ve Unesco'nun dünya mirası geçici listesinde yerini alan Basilica Therma adlı tarihi Roma hamamının tanıtımı amacıyla "Ulusal Tarihi Roma Hamamı Buluşmaları"nın ilkini gerçekleştirdi.
       2012 yılından  beri devam eden çalışmaların masaya yatırıldığı ve üç gün  devam eden programa, değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenler, turizmciler   ve başta eski siyasetci ve gazeteci Lütfi Akdoğan olmak üzere ülke genelinden gazetecilerin yanı sıra Yozgat'tak görev yapan bürokratlar katıldı. Programın en anlamlı davetlisi ise hiç kuşkusuz çalışmalara ilk kazmayı vuran, ve istimlak işlemlerini başarılı şekilde tamamlayan dönemin valisi Abdulkadir Yazıcı oldu. Konuşma için kürsüye davet edilen Vali Yazıcı, vefanın bu olduğunu ifade ederek, programa davet nezaketinde bulunan Yozgat'ın çiçeği burnunda valisi Kadir Çakır'a teşekkürlerini iletti.  Program esansında eski valiye karşı olan teveccühü gören yeni Vali Çakır ise " Bana da böyle yapılsın diye vali beyi davet ettim" diyerek durumu espiriyle özetledi.
  2012 yılında başlayan ve üzerinde bir apartman, çok sayıya işyeri ve mesken olan yerin kazılmasıyla bugünkü duruma gelinen tarihi roma kaplıcasının şifalı suyunun fizik tedavi amaçlı kullanılması hususunda alanında kariyer sahibi akademisyenler bilgi paylaşımında bulundu.


Etiketler: vali kadir yazıcı - vali çakır - yozgat

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.