Yozgat'lı İmam adeta Kâbe Baş İmamı gibi..

Yozgat'lı İmam adeta Kâbe Baş İmamı gibi..
Yozgat tarihi Büyük Cami imam hatibi hafız Ekrem Erol'u dinleyenler, kendisini Kâbe'de hissediyor.21.01.2018 00:00

             Mimarî  özelliğiyle  benzeri bulunmayan meşhur  Çapanoğlu Camii, görev yapan imamlarıyla da adından söz ettiriyor. Kuranı Kerimi güzel okuma yarışmalarında  ülke sıralamasında ilk üçe girme başarısı sergileyen Hafız Cemal Şahiner’in yanı sıra, Hafız Ekrem Erol da başarı grafiğiyle dikkatleri celbederken sesi ve kıraatiyle de  Kâbe'nin baş imamını anımsatıyor.  Cami cemaati namazda, adeta kâbenin baş  imamı Sudeysi’yi dinliyor.

             

     Etkileyici sesi, icra ettiği okuma makamı;  kıraatinde sergilediği tashih-irnhuruf ve meharici-i hurufla cami cemaatinin ve bilirkişilerin takdirini topluyor. Cami cemaati arasında “Medine makamı” olarak adlandırılan okuyuş tarzıyla da, adeta Kabe baş imamlarından Abdurrahman Sudeysi’yi anımsatıyor. Cezbedici  sesi ve okuyuş tarzıyla, huşuu ve huduu içerisinde kıldırdığı namazlarında, kendisine uyarak namaz kılan cemaate adeta kâbede namaz kılınıyor hissiyatını veriyor.

      Ramazan ayında hatimle kıldırdığı teravih namazlarıyla yakından bilinen  Çapanoğlu Büyük cami imam hatiplerinden Hafız Ekrem Erol, namazda icra ettiği kıraati, sesi  ve makamıyla etkileyici okuyuşunun yanı sıra, hafızlığıyla da bir başka seçkin özelliği  üzerinde bulunduruyor.
             
      Yirmi iki yıldan beri imam hatip olarak görev yapan hafız Erol, beş vakit namazlarda da hatm-i şerife devam ediyor. Hafız Ekrem Erol, ortalama dokuz ayda,  vakit namazlarındaki hatmi tamamlıyor. Açıktan okunan; sabah, akşam ve yatsı namazlarında da hatim okumayı sürdüren Hafız Ekrem Erol, 10 kez de bu şekilde Kuranı kerimi hatmetmekle, toplam yirmi iki yıllık hizmetine, yirmi dokuz defa hatimle namazı sığdırmayı başarmış durumda. 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.