Yozgat'ın Akdağmadeni'nde Yaylada Yaşamak

Yozgat'ın Akdağmadeni'nde Yaylada Yaşamak
Yaylaları, ormanları, soğuk ve buz gibi berrak sularıyla adından söz ettiren Akdağ ormanlarının Delihamza yöresi kuraklığa meydan okurcasına akar sularıyla da adından söz ettiriyor.18.08.2014 00:00

Bozok Türkmenlerinin,  Yozgat yöresine  yerleşmesinde önemli etkenlerden  olan Akdağ yaylalarında, yaylacılık varlığını devam ettiriyor.  Yozgat’ın, ormanları, latif havası  ve bol ve bereketli sularıyla meşhur Akdağmadeni’ nde yaylacılık da Delihamza başı çekiyor. Emir'in Yayla, tarihe tanıklık ediyor.

  Yılın Mayıs ayında yaylaya çıkan yaylacılar Ekim ayı öncesi köye dönüş yapıyorlar. Yılın yaklaşık altı ayını yaylada geçiren yaylacılar; hayvancılıkla geçimlerini tedarik edip, aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Başınayayla, Nusret, Çiçekliçayır, Yerliboyun, Kevenlıburun gibi yaylalarıyla bilinen Akdağmadeni geçmişte olduğu üzere günümüzde de yaylacılık da ön sırada geliyor.Akdağmadeni ilçesinin;  havası, suyu ve hayvancılık açısından verimli mevkiilerinden bin altıyüz rakımlı Delihamza Yaylacı Emir’e mekan olmuş.  Yılın yarısını soğuk ve berrak sularıyla meşhur havadar alanda geçiren Doğan ailesi, “yaylada yaşamak bir başka” derken tek sıkıntılarının elektirik enerjisi olduğunu belirterek, jeneratörle sağlanan elektrik enerjinin aile bütçesine yük getirdiğini söyledi.

 Davulbaz Köyü civarındaki  Delihamza yaylasında yılın altı ayını geçiren Emir Doğan, Bilindiği üzere köyümüzün geçim kaynağı hayvancılığa dayanıyor. Dolayısıyla hayvancılık için de yaylalar vazgeçilmez yerlerdir.  Köyümüz yakınındaki beşoluk ve  çiçekliçayır yaylacılık için başta gelir. Burada çökelek, peynir, tereyağ ve bal  gibi hayvan ürünlerini elde edip isteklilere pazarlayarak aile geçimine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.Yaylacı Doğan, temiz havası, soğuk suları, yeşil çevresi ile çamlarla kaplı alanda yaşamak bir başka derken, “yaylacılıktan  haz alıyoruz çünkü doğal ve kaliteli hayvansal  ürünleri üretmek insan sağlığına destek olmak da ayrı bir sevinç kaynağıdır “ şeklinde iştigalden duyduğu sevinci vurguladı.


Etiketler: Akdağmadeni - yayla

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.