MEZARTAŞI YAZILARI MESAJ DOLU

MEZARTAŞI YAZILARI MESAJ DOLU
İster şehir mezarı, ister köy, isterse semt mezarı olsun hepsinde ortak paydadır "Yazılar". En büyük nasihat olan ölüm, sonunda mezartaşına kazılan anlamlı sözler, adeta mesaj yüklü, sözler ve yapı şekli farklı olsa da ortak olan tek sözcük" Ruhuna El Fatiha".rnrnEn güzeli de bu olsa gerek;rnrn Dün ben de senin gibiydim, unutma dünyayırn Yarın sen de benim gibi olacaksın, oku fatihayı.18.09.2016 00:00

          Yozgatlı araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, mezar taşları ve mezar taşı yazıları üzerine yaptığı inceleme ve  araştırmalarda ilginç sonuçlara ulaştığını ve mesajlarda dolu olduğunu söyledi.

            “Mezar, mezarlık deyince hangimizin bir mezarda bir yakını, bir sevdiği yatmıyor ki. Hele hele Yozgat’ta yaşıyorsanız, şehrin asırlık mezarlığı “Sarıtopraklık” ziyaretleri sıradan bir ziyaret olmamalı. İbret almalı, şükretmeli insanoğlu” diyen araştırmacı yazar Yurtlu, mezarlıkların ibret alınması gereken alanlar olduğunu vurguladı.

          Yerel araştırmalarıyla tanınan Hakkı Yurtlu “İnsanoğlunun dünyadaki son mekanı  olan mezarının başına dikilen mezar taşları, üzerine yazılan sözlerle çok anlam ifade ediyor.” Şeklindeki açıklamasında  şunları kaydetti “  Tarihte sadece taş üzerine oymalı olarak yazılan şimdilerde ise bazan oyma şeklinde bazan da boyama usulüyle yazılan mezar taşları adeta bir okul gibi. Bazan anıları yaşatıyor, bazan üzüyor, daha da önemlisi düşündürürken insana varlığını hatırlatıp adeta “İbret al” diye öğüt veriyor. Tarihten bugüne varlığını sürdüren mezat taşı, günümüzde adeta kendisini güncelleyerek, baş tarafına yazılan yazılarla, ölünün kimliğiyle birlikte, ziyaretçilere nasihat de ediyor..Ölen kişinin varlığının belirlenmesi, mezarının kaybolmaması ve isminin unutulmaması amacıyla, mezarın baş tarafına dikilen mezar taşlarının yapı şeklinin yanı sıra üzerine yazılan sözler ayrı bir anlam ifade ediyor. Ölen kişinin inanışına, sosyal ve kültürel değerlerine göre seçilerek adeta taş ve mermerlere oyularak yazılan sözler, kişiyi tanımaya yetiyor.     Mezar taşları, ölen kişinin mali yapısına göre değişik şekillerde modern biçimde yapılırken, kimsesiz, fakir ve gariplerin mezarı ise  kimi zaman bir toprak yığıntısı, kimi zaman iki büyük taş, daha da üzücü tarafı ismi dahi belirli olmayan şekilde gözlere çarpıyor”Araştırmacı yazar Yurtlu araştırmalarının sonunda “Kişinin yaşantısı, mali durumu ve kültürel değeri ne olursa olsun ortak olan tek sözcüğün ise “ Ruhuna El Fatiha” olduğunu söyledi.

 


Etiketler: mezartaşı

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.