Mektep Yüzü Görmeyen Halk Aşığının Büyüleyen Yüzü

Mektep Yüzü Görmeyen Halk Aşığının Büyüleyen Yüzü
O, okul yüzü görmedi. Tebeşir tozu da yutmadı… Mektep nedir bilmez ama doğaçlama deyişleriyle, çevresinden kıt kanaat öğrendiği yazısıyla kendine has defterine yazdığı şiirler okuyucuyu derinden etkiliyor.O, Halk Aşığı Ünal Boztaş.29.08.2017 20:12

Yozgat’ın, Ebiloğlu Çiftliğinde yaşayan yetmiş beş yaşındaki okuma yazma bilmeyen halk aşığı Ünal Boztaş, gözden uzak olsam da deyişlerimle  ben buradayım diye haykırıyor.

Yozgat şehir merkezinin yanıbaşında bir çiftlikte mütevazı bir hayat süren ve geçimini hayvancılıkta sağlayan  aşık Boztaş,  diplomalı okur-yazar değil ama bütün şiirlerini deftere bir bir yazmayı da ihmal etmemiş. Halk Aşığı Boztaş, nasip olursa ölmeden evvel bu yazdıklarımı kitap haline getireceğim diyor.

         Yetmiş beş yaşında olmasına rağmen oldukça zinde ve dinamik  gözüken yaşlı aşık Boztaş’ın yazarken ve söylerken Yozgat’a has bir üslupla  duru bir dil kullanması  dikkatlerden kaçmıyor. “Yeryüzü İnsanları” adıyla dizelere aktardığı deyişleriyle  toplumun yaralarına parmak basan halk aşığı Boztaş, “Örgüt mensupları “ adlı deyişleriyle de, vatanın birliğine ve bölünmezliğine kasteden terör odaklarına ise kan kusuyor.  Ülkemize kast eden iç ve dış mihraklı terör gruplarının yaptıklarını sıralarken, kahraman güvenlik güçlerinin sürdürdüğü çetin mücadeleyi de vurgulayıveriyor deyişleriyle..


      Doğru sözlerine yalan katıyor

      Durmadan herkese kurşun atıyor

      Bu yüzden  ocaklar sönüp batıyor

      Kahrolsun yaşamasın örgüt mensupları,

 

                 Almak istiyor ağzının payını

                 Ne kadar da olmuş vatan hayını

                Gece gündüz döşüyorlar mayını

                Kahrolsun yaşamasın örgüt mensupları..

 

Beş hanenin yaşadığı ve hayvancılıkla iştigal olunan dağların yamacındaki çiftlik evinde deyişlerini kafiyeli ve hece ölçülü şekilde sıralayan aşık Boztaş’ın defterinde saklı halk şiiri tarzındaki onlarca yüzlerce şiiri yayımlanmayı bekliyor.


Etiketler: Yozgat - ünal boztaş

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.