Körüklüler Dambaşı'nda Geçmisi yadetti

Körüklüler Dambaşı'nda Geçmisi yadetti
Körük köyü sakinleri bayramda buluşup hem kurban kesme ibadetlerini rahat ve sakin bir ortamda yerine getirdi hem de hasret giderdiler. 26.08.2018 00:00

Sosyal ve manevi açıdan bir çok kazanımlar sağlayan dini bayramlar, sıla-i rahim vesilesiyle büyük buluşmalara da imkan tanıyor. Bursa ve İstanbul’da yaşayan Körük köylüleri de bayram vesilesiyle çocukluklarının geçtiği anıları tazeleyerek “Muhtarın Dambaşı”nda toplanıp hoş sohbet eşliğinde geçmişi yad ettiler.

Yozgat’ın bir çok köyünde olduğu üzere, Akdağmadeni ilçesinin Körük köyü sakinleri de bayramda buluşup hem kurbanlarını rahat ve sakin  bir ortamda kesti hem  de hasret giderdiler. Dahası babaocağı ve anaocağını ziyaret ederek özlemlerini giderdiler.

1970’ li yılların vazgeçilmezi  ve adeta köy odası gibi toplanıp buluşma yeri olan “Dambaşı Buluşmaları” Körüklüleri geçmişe götürdü. Kırk haneli köyde kış aylarında sadece on hanenin kaldığını söyleyen Körüklüler, özellikle kurban bayramında köyü cıvıl cıvıl hale getiriyor.

           1970’li yılların unutulmaz buluşma noktası olan “Muhtarın Dambaşı”nda  gerçekleştirilen buluşma ve sohbet ise bir başka güzelliğe vesile oldu.

         Körük Köyü’nden yetişen başta meşhur Hafız emekli din görevlisi Mustafa Kanak  ve ceza hukuku profesörü Mahmut Koca’nın da içerisinde bulunduğu bir grup köylüler  “köyün her geçen gün göç verdiğinden de yakınmayı ihmal etmediler.

            Körüklü işadamı  Yusuf Güçlü ise “ Köyümüz tipik bir Anadolu köyü. Bizler köyden ayrılalı otuz yılı geçti. Bugün bayram vesilesiyle eski günleri yad ettik. Televizyon olmadığı yıllarda toplanıp sohbet ettiğimiz belli başlı merkezler var idi. Bunlardan en yoğun olanı Muhtarın Dambaşı idi. işte burada yine  toplanıp buluşup güzel bir sohbet muhabbet ettik.” diyerek içindeki özlemini döktü.

       Diğer yandan köyünün genel durumunu, adet ve geleneklerini kitaba dökerek 1999 yılında yayınladığı “Dünden Bugüne Körük Köyü” adlı eserinden anekdotlar sıralayan Hakkı Yurtlu da, bu kitabı hazırlamakla ne kadar isabetli bir iş yaptığını dile getirdi.

 


Etiketler: Körük..akdagmadeni

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.