JÜRİYİ MEST ETTİ BİRİNCİ OLDU

JÜRİYİ MEST ETTİ BİRİNCİ OLDU
Ülke genelinde düzenlenen "Ezanı Güzel Okuma" yarışmasının Yozgat'ta gerçekleştirilen bölge finalinde sesi ve makamıyla jüriyi mest eden Yozgatlı imam hatip Rasul Tekin, bölge birincisi oldu.07.07.2018 00:00

Diyanet  İşleri  Başkanlığı’nca, camiler ve din görevlileri haftası münasebetiyle  ülkern enelinde her yıl düzenlenen “Ezanı Güzel Okuma”  bölge yarışması tarihi Yozgat Çapanoğlu Camii”nde  yapıldı.

rnrn

 Yozgat’ın ev sahipliği yaptığı yarışmaya, Konya, Niğde, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir ilini temsil eden din görevlileri katıldı.

rnrn

Yozgat İl Müftüsü Salih SEZİK başkanlığında oluşan jürinin; üslup-tavır,r nefes-mimik-tecvit,  ses güzelliği vernmakam tatbiki hususlarını baz alarak yaptığı değerlendirme sonunda en yüksek puanı Yozgat’ı temsil eden imam hatip Rasul Tekin bölge birincisi oldu. Konya ilinden Yasin Bışkıcı ikinci olurken, Niğde’den Hüseyin Göktaş ise üçüncülüğe layık görüldü.

Etkileyici sesi ve  icra ettiği makam başta olmak üzere tüm kriterlerde dinleyicilerin de dikkatlerini celbeden Rasul Tekin,rnTürkiye birincisi olmak için Bitlis’te tekrar ezan okuyacak. Rasul Tekin’in aynı zamanda, Çapanoğlu camii din görevlilerinden dinleyicileri etkileyen sesi ve okuduğu ilahi, kaside ve naatlarla bilinen Murat Tekin’in kardeşi olduğu öğrenildi.

Yarışmaya katılan din görevlileri, tarihi camii’de öğle namazını müteakiben cami cemaatin huzurunda, uşşak, hicaz, rast ve saba makamında 10 dakika içerisinde ezanı en güzel okumak için ter döktüler.

  Yarışmadarnezanı en güzel şekilde okuyarak jüriden en yüksek puanı alan  İlahiyat Fakültesi Bilal Şahin Tatbikat Cami İmam Hatibi Rasul TEKİN, 10 bölge birincisinin katılacağı ve Eylül ayında yapılacak Türkiye finalinde Bitlis’te Yozgat’ı temsil edecek.

rnrn

İl  Müftüsü Sezik açılamasında “Diyanet işleri başkanlığınca, Ekim ayında kutlanan camiler ve din görevlileri haftası etkinlikleri kapsamında, din görevlilerinin moral ve motivasyonlarını artırmak amacıyla ezanı güzel okuma, hafızlık ve hutbe hazırlama gibi bir dizi etkinlikler yapılmaktadır. Bugün ezanı güzel okuma yarışmasının bölge finali sekiz ilin katılımıyla ilimizde yapılmaktadır” diye konuştu.


Etiketler: yozgat - imam

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.