İki Dernek bir başkan

İki Dernek bir başkan
Emeklilik köşeye çekilip boş boş oturmak degil diyen işci emeklisi Ekinci, dernek marifetiyle zamanını köyünün toplumsal islerine hasrediyor.16.09.2016 00:00

Yozgat’ın merkezi köylerinden olan ve  Ankara-Kayseri kara yolu güzergahında bulunan Topçu Köyü, dernek marifeti ile hem güzelleşiyor hem de bir çok kazanımlara sahip oluyor.

         Özel sektörden emekli olmasının ardından zamanını köy tüzel kişiliğine ve köy sakinlerine hasreden emekli işçi Duran EKİNCi  ise ön ayak olup, tüm zamanını Topçu Köyü için değerlendiriyor. İlk önce Cami Derneği kurarak, ihtiyaca cevap veremeyen cami’i  yıktırıp, yerine kısa zamanda modern  bir cami ve müştemilatına çok amaçlı alanlar inşaa eden Ekinci, aynı zamanda da köyün güzelleşmesi ve imarı alanında kurduğu dernek marifetiyle de adeta köyü nakış nakış işliyor.

         Divanlı  Köyü’nün il merkezine mahalle olarak katılması üzerine  şehir merkezine en yakın köy özelliğini kazanan Topçu Köyü, her geçen gün her açıdan bir  cazibe merkezi hailine geliyor. Dernek tarafından inşaa edilen dört yüz cemaat kapasiteli cami, işlek karayolu güzergahında olmasıyla da   özellikle Cuma ve bayram namazlarında dolup taşıyor. Cami’in  zemin katındaki çok amaçlı salon ise, dini ve sosyal etkinliklerde büyük bir ihtiyacı karşılarken, köye de şehir havası veriyor.

Amacını gerçekleştirmesini müteakiben feshedilen Cami Derneği ile  hizmetin durmasına gönlü razı olmayan başkan Ekinci, üyelerin ve gönüllülerin de desteğiyle hizmetlerine “Topçulular Derneği” yle devam ediyor. Köy mezarlığına üç adet çeşme kazandırarak mezarlığa güzel bir görünüm kazandırdı. Mezarlık için ara yollar  açan ve ağaçlandırma çalışması yaptıran başkan Ekinci,  dernek üyelerinin yanı sıra köy sakinlerinin de takdirini topluyor.

    Çalışmaları konusunda detaylı  açıklama yapmak istemeyen başkan Ekinci “ Emeklilik, bir köşeye çekilip boş boş oturmak, sabah kalkıp akşam yatmaktan ibaret olmamalı.  Bu sağlık sıhhat ve hizmet azmi var iken topluma ve insanlara faydalı olabiliyorsak ne âlâ” diye konuştu.

 


Etiketler: Topçu köyü - duran ekinci

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.