CUMHURİYETE MUHTEŞEM GÖSTERİ

CUMHURİYETE MUHTEŞEM GÖSTERİ
Yozgat'ın Çandır ilçesinde ilkokul öğrencileri 94 yıl önce yaşanan tabloyu canlandırarak, cumhuriyetin nasıl kurulduğunu temsili olarak Cumhuriyet bayramında geniş izleyici kitlesiyle paylaştılar. Muhteşem gösteriden etkilenen vali yardımcısı Şükrü çakır, minikleri alınlarından ve gözlerinden öperek, tebrik etti.29.10.2017 20:34

Yurdun her köşesinde törenlerle coşkulu şekilde kutlanılan “Cumhuriyet bayramı”nın Çandır’daki kutlamaları da bir başka coşkuya sahne oldu. Cumhuriyet İlkokulu öğretmenleri tarafından hazırlanıp yaklaşık 50 kişiden oluşan öğrenci grubunun  sergilediği gösteri izleyenleri coşturdu.

              Yozgat’ın en uzak  ve en küçük ilçesi olan Çandır'da icra edilen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Vali yardımcısı Şükrü Çakır  ve ilçe belediye başkanı başta olmak üzere ilçe protokol üyeleri, eğitimciler, öğretmenler ve geniş halk kitlesi katıldı.

             İlçe meydanında gerçekleştirilen kutlamalarda okulların hazırladıkları etkinlik ve öğrenci grubu gösterileri coşku ve heyecanla izlendi. Cumhuriyet İlkokulu öğrenci grubunun sergilediği “ Teslimiyet Değil Cumhuriyet”   adlı gösteri,  cumhuriyetin kuruluş sürecini canlandırırken, izleyicilerden tam not aldı. Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise, programdan duyduğu memnuniyeti gösteriyi gerçekleştiren öğrencileri alınlarından öperek gösterdi.

              Ülkenin dört bir yanındaki düşman işgali üzerine ulu önder Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı kurtuluş savaşı ve milli mücadele dönemi kronolojik sırayla canlandırıldı. Her bölgenin kurtuluş temsili şahsiyetleri öğrencilerde canlandırılarak,   Sütçü İmam, Şahin Bey, Kara Fatma, Nene Hatun,  Hasan Tahsin, Kubilay, Kazım Karabekir Paşa ve ulu önder Atatürk’ün temsil edildi. Gösterinin final bölümünde ise “İzmir Marşı”yla büyük boy Türk Bayrağı açılarak izleyiciler selamlandı.


Etiketler: çandır cumhuriyet

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.