ÇİĞDEME KAR DÜŞTÜ

ÇİĞDEME KAR DÜŞTÜ
Yozgat geleneksel olarak meydanda kutlanan Çiğdem şenliği, yoğun kar yağışı nedeniyle, kapalı salonda yapıldı.23.03.2013 18:29
   Yozgat'ın, somut olmayan kültür miraslarından Çiğdem şenliği, Cumhuriyet meydanı'nda geniş katılımlı bir proğramla kutlanacakken, gece bastıran kar nedeniyle Yimpaş AVM Kültür Merkezi'nde yapıldı.

     Unesco tarafından somut olmayan kültürel miraslar listesine dahil edilen Çiğdem Şenliğine, Yozgat Valisi  Abdulkadir Yazıcı, Yozgat belediye başkanı Yusuf Başer, rektör, milletvekili ve bürokratlar başta olmak üzere öğrenci topluluğu ve geniş halk kitlesi katıldı. Yozgat  Belediye Başkanlığı, Bozok Üniversitesi ve Gazi Ünversites işbirliğiye geleneksel olarak düzenlen çiğdem gezme şenliği'ne Özbekistan, çavuşistan ve Kırgızistanlı konuklar da katıldı.

     Şenlik üzerine yapılan protokol konuşmalarının ardından, özbek, kırgız vre çavuşistanlı halk oyunları ekibi muhteşem bir gösteri sundular. Temsili olarak salonda çiğden gezme geleneğini canlandıran genç ve orta  yaşlı grup, protokole çiğdem vererek, karşılığında, un, bulgur ve yağ gibi bahşişleri heybelerine koydular. Manilerle süslenen çiğdem gezme geleneği salondakilerden yoğun alkış aldı.

     Proğram, Nohutlu Tepesi'nde ikram edilen çiğdem pilavı' yla sona erdi.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.