Çifte Minare Önünde Saat Kulesi

Çifte Minare Önünde Saat Kulesi
Dört kat olarak inşaa edilen kulenin üstü, yapıya uygun mini kubbeyle taçlandırılarak, hemen güney kısmında bulunan camii mimarisine uyumla, çift minaresi arasında hoş bir görünüm kazandırıyor.24.08.2018 00:00
      Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Belekçehan beldesine inşaa edilen saat kulesi kasabaya bir başka görünüm katıyor. Kasabanın merkezi noktasına geçtiğimiz yıl yaptırılan mini saat kulesi uydu kontrollü saatiyle de kasabalılara zamanını hatırlatıyor.

Meşhur tarihi saat kulesiyle bilinen Yozgat’ta, ilçe ve beldelere de saat kuleleri yapılıyor. 1897 yılında il merkezine yaptırılan saat kulesiyle başlayan bu zaman göstergeli yapı  kültürü, son yirmi yılda onlarcasına öncülük etti. Merkez ilçe dahil bir çok ilçe merkezinde yükselen yapı kültürü kasabalara kadar uzandı. Mimarı, yüksekliği ve ışıklandırmasıyla bir çok güzelliği barındıran saat kuleleri yerleşim yerlerine de bir başka görünüm kazandırıyor.

Söz konusu saat kulelerinin bir yenisi ise, geçtiğimiz yıl Akdağmadeni ilçesinin Belekçehan beldesine inşaa edildi.  Sekiz metre yüksekliğinde, kesme taştan inşaa edilen kuleye adını veren saat ise, dört bir taraftan kasaba halkına zamanı hatırlatıyor. Dört kat olarak inşaa edilen kulenin üstü, yapıya uygun mini kubbeyle taçlandırılarak, hemen güney kısmında bulunan camii mimarisine uyumla, çift minaresi arasında hoş bir görünüm kazandırıyor.

Belekçehan Belediye Başkanı Şahin ARISOY konuya dair açıklamasında “Kültürümüzde saat kuleleri oldukça anlamlı ve önemlidir. Biz de tarihimize ve halkımıza olan saygı ve bağlılığımızı kültürel unsurları yaşatarak sürdürmekteyiz. Abdulhamit han zamanında bir çok amaçla şehirlerin merkezine inşaa edilen bu kuleler, bulunduğu yerleşim yerlerine bir başka güzellik katmakta hem de adeta zamanı hatırlatmaktadır” diye konuştu.

İmarı ve modern binalarıyla ilçeyi andıran Belekçehan kasabasının konum itibarı ile tam merkezine inşaa edilen saat kulesini kuzeyden güneye izlemek bir başka güzellik taşıyor.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.