Yozgat'ta üretici ile tüketici pazarda aracısız buluşuyor

Yozgat'ta üretici ile tüketici pazarda aracısız buluşuyor
Son günlerde fiyat artışıyla adından sıkça söz ettiren patates Yozgat'ta üreticiden tüketiciye ulaşarak aracısız olarak satılıyor. Büyükşehirlerde 5 TL ye kadar alıcı bulan patates Yozgat'ta 2 TL den satışa sunuluyor. Vatandaş buna rağmen patatesteki aşırı artışı şaşkınlıkla karşılıyor.09.01.2014 08:19

Aracı kullanmadan ürünü tarladan direkt pazara getiren Yozgatlı pazarcılar, sebze ve meyveleri büyük şehirlere göre daha ucuza satıyor.

Büyük şehirlerde patates ve domatesin kilosu 5 liraya kadar yükselirken, Yozgatlı pazarcılar 2 liradan satışa sunuyor. Özellikle fiyatları hızla yükselen patatesi Yozgat'ta kilosu 2 liradan sattıklarını belirten pazarcı esnafından Soner Gökberk, "Büyük şehirlerde patates 3,5-4 liradan satılırken, biz 2 liradan satıyoruz fakat biz de müşteri bulamıyoruz. Vatandaş pahalı diye almıyor" dedi. Patatesi çuvalla da sattıklarını ifade eden Gökberk, "35 kiloluk bir çuval patatesi 75 liraya, 30 kiloluğu 60 TL'ye satıyoruz fakat vatandaşımız alamıyor" diye konuştu.

Kelami Yılmaz da Yozgat'ın semt pazarlarında sebze ve meyvelerin diğer illere göre daha ucuz olduğunu ifade ederek, "Yozgatlı pazarcılar olarak biz ürünü Mersin'den, Adana'dan direkt tarladan alıp üzerine az bir kar ekleyip satıyoruz. Büyük şehirlerde patates, domates 5 liraya satılırken biz 2 liraya satıyoruz. Biber, patlıcan, büyük şehirlerde 6-7 liradan satılıyor, biz 4 liradan satıyoruz ancak vatandaşımız bu ucuzluğa rağmen fazla bir alışveriş yapmıyor" dedi.

Bazı vatandaşlar ise patates fiyatının sürekli arttığını belirterek, kilo ile almak yerine çuval ile almayı tercih ettiklerini söyledi. Bazı vatandaşlar da patates fiyatının çok yükseldiğini, önceden 5'er kilo alırken, şimdi 1-2 kilo aldıklarını kaydetti.

Pazarcılar ayrıca, Yozgat'a kapalı yazar yeri yapılmasını istedi.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.