Son 4 günde Türkiye'nin zararı ne kadar?

Son 4 günde Türkiye'nin zararı ne kadar?
Halk Bankası üzerinden Türkiye'nin ekonomisini hedef alan, çok uluslu operasyonun devlete 5 günlük maliyeti 40 milyar TL'yi geçti. Devletin borçlanma faiz oranı çift haneye yaklaştı, dolar 2,09'a çıktı.21.12.2013 12:40

Devlet hiyerarşisini ortadan kaldırarak gizli operasyonlar yürüten bir grup polis ve savcı, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik istikrarı hedef alan dış güçlerin ekmeğine yağ sürdü. Hükümeti zora sokmak amacıyla birkaç milyon dolar değerinde olduğu iddia edilen bahaneleri kullanan bazı memurların gerçekleştirdiği geniş kapsamlı tutuklama operasyonu, yerli ve yabancı yatırımcıları ürkütmeye yetti. Halkbank hisselerini bir haftada 4,5 milyar TL eriten operasyonun finansal tarafı ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) dikkatinden kaçmadı. Halkbank'ın yanısıra Emlak Konut hisselerinin de aşırı değer kaybetmesi üzerine harekete geçen SPK, borsada bu hafta manipülatif hareketler olup olmadığını araştırmaya başladı.

EKONOMİYİ ÇÖKERTME HAREKATI

Borsa İstanbul 100 endeksinin bir haftada 7 bin puan değer kaybetmesi yerli ve yabancı yatırımcıların sadece borsada 30 milyar TL civarında zarar etmesine neden oldu. Operasyona destek veren yerli ve yabancı bazı medyaya organlarının özellikle yabancı yatırımcıları hedef alarak yaptıkları yayınlarda, 'Türkiye'de politik risk arttı' mesajını işlemesi sonucu ülkeye giren para akışı olumsuz etkilendi. Bunun üzerine devletin borç alma faiz oranı yüzde 8,80'den 9,60 seviyesine yükseldi. Hazine'ye milyar TL'ye varan ek yük bindiren bu operasyon, toplanan vergilerden yatırım ve sosyal harcamalar için ayrılacak paranın faize gitmesine neden oldu.

SANAYİCİ HEDEF ALINDI

Yatırımcıların tedirgin edilmesiyle dövize talep artınca dolar 2,02'den 2,09'a yükseldi, euro ise 2,79'dan 2,86'ya fırladı. Kurdaki ani hareket, dolar bazlı enerji kullanan imalat sektörünü vurdu. Yatırım mallarının satın alındığı Avrupa'nın para birimi Euro'daki yükseliş ise ülkedeki yatırımların sekteye uğramasına neden oldu.

VATANDAŞIN CEBİNİ YAKMAK İSTEDİLER

Adi soruşturma boyutunu aşan İstanbul merkezli siyasi operasyon, vatandaşın cebini yakacak gıda ve akaryakıt gibi alanlarda sonuç almak istedi. Gezi olaylarının verdiği ekonomik zarara benzer bir kayıp oluşturmayı hedefleyen operasyon bazı kartellerin işine yaradı. Doların yükselişini bahene ederek benzine ve mazota yeni zam yapma hazırlığı başladı. Benzin fiyatının psikolojik sınır olan 5 TL'yi aşması sağlanarak bundan hükümetin sorumlu tutulacağı belirtiliyor.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.